Domů
PDF Tisk Email
Pátek, 12 Červen 2015 09:15

  Cyklostezky na Resslu

V minulých týdnech jsme pro Vás připravili pětici článků, které mapovaly celkem 25 cyklostezek, které se nacházejí v Krušných horách, a které se určitě vyplatí navštívit, případně si je v rámci cyklistického výletu projet. Dnes se zaměříme na cyklostezky, které se nacházejí přímo ve městě Most, konkrétně na kopci Ressl. Ressl (na mapách též Rýzl, Koňský vrch či Čepirožská výšina) je vrch na severozápadním okraji Mostu. S nadmořskou výškou 413 metrů je nejvyšším z kopců, které město Most obklopují. Ressl je zároveň nejzápadnějším vrchem Českého středohoří. Vrch je vzhledem ke své poloze a vybudovanému zázemí vhodným a častým cílem pro krátkodobou příměstskou rekreaci jako je houbaření, pěší procházky a cykloturistika. Jsou zde vybudována odpočívadla, dětské atrakce a informační tabule. Upraveno bylo i malé jezírko. V roce 2007 Magistrát města Mostu ve spolupráci s Oblastním muzeem v Mostě vybudovalo naučnou stezku Ressl se 13 informačními tabulemi. Celková trasa stezky měří téměř 3 km, protíná celý vrch Ressl a končí u zahrádek na konci ulice Okrajová. Na severovýchodním úpatí kopce se nachází přírodní koupaliště.
Na Resslu jsou vybudované celkem čtyři cyklostezky, které jsou všechny výborně barevně značené. Tři z nich jsou dostupné prakticky pro každého, čtvrtá je naopak mimořádně náročná a je určená jen pro opravdu velice zdatné cyklisty. U všech tras se doporučuje použít horské kolo. Lze využít i trekové kolo, ale trasy na Resslu nejsou v žádném případě vhodné pro silniční kolo. Vedou totiž takřka výhradně po lesních cestách, kde může číhat řada nástrah. Jednotlivé trasy budeme nazývat podle barev, kterými jsou v terénu přehledně značeny.

Fialová cesta
Je ze všech tras nejkratší měří pouhých 3100 metrů, ale to neznamená, že je jednoduchá, byť převýšení je pouhých 25 metrů. Trasa začíná u jezírka Ressl, dále pokračuje kolem horkovodu, na zhruba prvním kilometru dojedete altánu Nad kaňonem. Od něj se přes altán U hospody dostanete k altánu Koš, který se nachází na druhém kilometru. Odtud se jede zase kolem horkovodu zpět do cíle, který je rovněž u jezírka. Trasa je rovněž hojně využívaná rekreačními běžci, stejně jako turisty, kteří jí využívají k příjemné procházce lesem.

Modrá cesta
Z části kopíruje fialovou cestu, měří 7,7 km. Také modrá začíná u jezírka Ressl. Následuje pohyb mezi altány Hvězda, Komíny, zpět ke Hvězdě (cca 2 km). Následně se posunete přes altán Bažantnice k Lesákům. Následně cesta kopíruje fialovou trasu. Na zhruba 4 kilometru je altán Nad Kaňonem, následuje altán U hospody a altán Koš. Tady se zase obě cesty rozdělí. Modrá pokračuje k altánu Vodárna na šestém kilometru, odkud se přes další altán Triangl (7 km) dostanete k cíli, kterým je opět jezírko Ressl. Celkové převýšení je 120 metrů. Trasa je rovněž využívaná rekreačními běžci a turisty, i když ne v takové míře jako fialová cesta.

Červená cesta
Jedná se o 9 km dlouhou trasu, s převýšením 124 metrů. Na rozdíl od svých dvou předchůdkyň, vede však úplně jinudy. Startuje se u autodromu, odkud se pokračuje na Ovčín, Podlesí a Ranč (3 km). Dále podél horkovodu přijedete k Bílému kaňonu. Kousek za pátým kilometrem následuje rybník Zahrádky. Dále vede cesta okolo hotelu Pohádka, kolem hřbitova (7 km), podél nemocnice až ke koupališti Na Resslu. Odtud už je jen kousek do cíle opět u autodromu.

Žlutá cesta
Jedná se o 45 kilometrů dlouhou, mimořádně náročnou trasu, která není v žádném případě vhodná pro rodinné výlety. Trasa jednoznačně vyžaduje výhradně použití horského kola. Je plná sjezdů, singltreků a výjezdů. Stezka je součástí trasy extrem bike maratonu Most. Startuje se u hotelu Pohádka. Trasa pokračuje přes Koš, Vébra, Palyzu až na Matyldu (cca 15 km). Odtud se jede přes Krpál na Hněvín (20 km). Z Hněvína se přes Široký vrch vrátíte znovu na Matyldu (30 km). Závěrečných 15 kilometrů je opravdu „výživných.“ Jede se přes Malou Moiru, Hvězdu 1, Pařízkáč, Hvězdu 2 až k hospodě Na Resslu. Odtud následují další vrcholy v podobě Tranglu 1 a Tranglu 2. Poté už máte před sebou sjezd do Moiry, vystoupáte na Vodárnu a svezete se krátce z kopce do cíle, který je opět u hotelu Pohádka.

 

 


 

AVANTGARD SPORT TV


Copyrights by Avantgardsport 2000 s.r.o.     Designed by BouŘe