Domů
PDF Tisk Email
Pátek, 19 Červen 2015 04:36

  České středohoří - cyklostezky

V minulých týdnech jsme si představili poměrně podrobně nabídku cyklotras v Krušných horách, na které jsme navázali minulý týden nabídkou cyklostezek na mosteckém Resslu. Dnes Vám představíme další nabídku pro výlety na kolech, tentokráte se zaměříme na oblast Českého středohoří.

České středohoří leží v severočeském kraji a táhne se severovýchodním směrem od Mostu k Novému Boru. Na severu sousedí s Lužickými horami, na východě s Ralskou pahorkatinou a Polabím, na jihu s Mosteckou pánví a na západě s Krušnými horami a Českým Švýcarskem.  České středohoří vzniklo sopečnou činností a proto má velice specifický tvar. Je charakteristické množstvím zvláštních bizarních útvarů - vulkanické kužely, sopouchy, kupy, lávové příkrovy ze znělců a čedičů, ale také romantickými zákoutími s krásnými výhledy. Řeka Labe rozděluje České středohoří na dvě části - vyšší západní Milešovské středohoří a nižší východní Verneřické středohoří. Nejvyšším vrcholem je Milešovka (největrnější hora v ČR - 837 m).

Českým středohořím se startem a cílem v Mostě
Jedná se o nenáročnou, 30 kilometrů dlouhou trasu, která je vhodná pro všechny typy kol, neboť vede po silnicích Českým středohořím. Po startu v Mostě se přes Obrnice a Patokryje postupně dojede až do Chouče (11 km). Dále trasa pokračuje přes Hrobčice, Razice do Tvrdína (16 km). Kousek před Tvrdínem je nejvyšší bod celé trasy, který se nachází ve výšce cca 360 metrů nad mořem. Celá tato první část trasy je mírně do kopce, ale během 16 km nastoupáte pouhých 135 metrů, což by měli bez problémů lehce zvládnout i cyklisté začátečníci. Z Tvrdína už je to zase pouze mírně s kopce. Znovu se dostanete do Chouče (20 km), odkud se pokračuje přes Lužice, Patokryje a Obrnice zpět do cílové stanice v Mostě.

Z Litoměřic do Litoměřic podél Labe

Trasa patří do kategorie středně náročných, měří necelých 47 kilometrů. V drtivé většině trasy se jede po silnici, přesto se doporučuje vzhledem k profilu použít crossové, případně horské kolo. Hned po startu v Litoměřicích se silnice mírně zvedá. Přes Žitenice a Skalici postupně vystoupáte až k Němčí, odkud následuje sjezd do Nové Vsi (19 km). Následně se přejede na Střekov (21 km), odkud se pohodlně po Labské cyklotrase podél Labe krásnou projížďkou vrátíte zpět do Litoměřic. 

Českým středohořím se startem a cílem v Žandově
Tato trasa se daří do kategorie náročných, přestože nepatří se svými 42 kilometry mezi ty nejdelší. Její profil ale rozhodně jednoduchý není. Jede se po silnici, proto není problém vyrazit na cestu ani se silničním kolem. Start je v Žandově a během prvních deseti kilometrů nastoupáte takřka 300 metrů. Poté následuje krátký sjezd do Verneřic (12 km), který vystřídá zase krátké, ale prudké stoupání. Během dvou kilometrů nastoupáte dalších cca 70 metrů. Dostanete se na nejvyšší bod trasy (570 m. n. m.). Poté následuje 8 km dlouhé klesání do Kravařů na 22 kilometru (290 m. n. m.). Odtud budete zase stoupat až na Taneček (430 m. n. m.). Zbytek trasy už máte před sebou pouze klesání přes Kozly (30 km) a Stružnice (36 km), odkud se jede po rovině až do cílového Žandova.

 

AVANTGARD SPORT TV


Copyrights by Avantgardsport 2000 s.r.o.     Designed by BouŘe