Domů
PDF Tisk Email
Čtvrtek, 09 Červenec 2015 06:31

České středohoří - cyklostezky III

I v prvním prázdninovém týdnu budeme pokračovat v naší nabídce tipů na cyklistické výlety v blízkém či trošku vzdálenějším okolí mosteckého regionu. V uplynulých dvou týdnech jsme Vám představili celkem šest nabídek cyklostezek v oblasti Českého středohoří, na které dnes navážeme další trojicí tipů ve stejné oblasti.


Zajímavosti CHKO Kokořín
Na úvod jsme tradičně zvolili jednu nenáročnou trasu, která měří 31,3 km a vede výhradně po silnicích třetí třídy, které nejsou příliš frekventované. Na trase je možné použít všechny tipy kol. Cestou můžete obdivovat místní lidovou architekturu, kterou se zde podařilo zachovat, nádherné pískovcové útvary lemující cestu z obou stran nebo si můžete udělat přestávku a navštívit hrad Kokořín či skalní útvar Pokličky. Start je v Dubé, odkud se velmi mírným klesáním dostanete do Ráje (12 km). Odtud se přes Kokořínský důl, hrad Kokořín a Pokličky dostanete do oblasti, která se nazývá Na Dole (26 km). Následuje táhlé klesání až do cílové destinace, kterou je Mělník. 

Kolem Máchova jezera
Jedná se o středně náročnou trasu vedoucí jak po silnicích, cyklotrasách, ale i zpevněných stezkách. Délka trasy je 39 km a doporučuje se pro ni využít crossové kolo či MTB. Start je v Doksech. Trasa pokračuje prakticky po rovině přes Staré Splavy až na Rozcestí s Mariánskou cestou (10 km). Odtud začne zpočátku velmi pozvolné stoupání na Bezděd. Zhruba na osmnáctém kilometru se však profil cesty prudce zvedne, takže během dalších dvou kilometrů nastoupáte 100 metrů.  Následuje zhruba pětikilometrový, z větší části velice prudký sjezd do Luky (24,5 km). Následně se trasa opět zvedne, takže dalších osm kilometrů do Korců se jede do mírného kopce. V závěru Vás už poté čeká pouze pozvolné klesání zpět do Doks, které jsou finální stanicí. 

Kokořínsko se startem a cílem ve Mšeně

Už minulý týden jsme si představili jednu náročnou cyklotrasu v okolí Mšena a dnes Vám nabídneme ještě jednu trasu Kokořínskem, která měří 40,3 km. Tato středně náročná, místy náročná trasa Vás zavede mezi nádherné pískovcové skály CHKO Kokořínsko na zámek Houska a hrad Kokořín. Rovné úseky vedoucí po silnici se střídají s těžšími pasážemi, které sledují turistické značení. Tato trasa je vhodná pro crossová, případně horská kola. Po startu v Mšeně vede trasa po silnici do Lobče (6 km). Odtud se cesta zvedne a během necelých čtyř kilometrů nastoupáte až na Nosálov cca 90 metrů. Následuje velmi krátký prudký sjezd, který vystřídá rovněž krátké, ale opět hodně prudké stoupání na nejvyšší bod trasy ve výšce cca 445 m. n. m.. Poté Vás čeká další prudké, ale opět krátké klesání na hrad Houska (13,5 km). Odtud se pokračuje opět z kopce až do Tubože (16 km – 300 m. n. m.). Přes Dobřeň vede cesta až na hrad Kokořín (33 km). Z něj přijde zhruba čtyř kilometrové klesání, které vystřídá závěrečné intenzivní stoupání zpátky do Mšena. Trasa má vcelku náročný profil, jezdí se většinou nahoru a dolů, rovinatých úseků si příliš neužijete.

 

AVANTGARD SPORT TV


Copyrights by Avantgardsport 2000 s.r.o.     Designed by BouŘe