Domů
PDF Tisk Email
Pondělí, 29 Prosinec 2014 14:43

29.12. Zdeněk Kolman se zamýšlí nad prvními dvěma zápasy české reprezentace na MS U20

Česká reprezentace na MS U20 v Kanadě má za sebou úvodní dva zápasy. Obě utkání mají stejný výsledek, jak proti Švédsku, tak proti Švýcarsku podlehla česká dvacítka 2:5. Pokud nechce hrát o záchranu, musí nutně v pondělí 29. 12. porazit Dánsko. Zdeněk Kolman je člověk, který se dlouhodobě pohybuje v mládežnickém hokeji, kde se zabývá především organizováním mezinárodních turnajů Christmas Cup, Easter Cup a Summer cup. Dále pořádá v průběhu roku pod hlavičku svojí firmy Avantgard Hockey víkendové kempy pro mladé adepty ledního hokeje, stejně jako v době letních prázdnin organizuje hokejovou školu Avantgard Hockey. V minulosti působil i jako hokejový trenér mládeže. Proto mu vystoupení české dvacítky na Mistrovství světa v Kanadě není lhostejné a rozhodl se podělit se o několik svých postřehů z dosud neúspěšného vystoupení českých mladíků za mořem.

„Volba kádru je plně v kompetenci trenéra Přerosta, který si vybere hráče podle svého, což je v pořádku, schvaluji to. Potom ale musí počítat s tím, že bude spolu zodpovědný za výsledky a předváděnou hru,“ říká Kolman na úvod svého vyprávění. A právě předváděná hra českého týmu se mu zatím příliš nezamlouvá. „Nepochopím, jak se může stát, že v např. v utkání se Švédskem se v oslabení stane, že se dva bránící hráči sjedou k jednomu Švédovi, který má puk. Ten se potom šikovnou přihrávkou před branku puku zbaví a další jeho spoluhráč už má před sebou pouze samotného brankáře,“ pozastavuje se nad způsobem organizování české defenzívy v oslabení šéf Avantgarad Hockey. Kolman dále upozorňuje, že podobná situace se stala i v utkání se Švýcarskem, kde to skončilo dokonce gólem. „Hráči si musí v těchto situacích hlídat hlavně prostor před brankou, to je přeci nejdůležitější prostor. Pokud zapomenou volného hráče před svojí brankou, tak to vždycky zavání gólem, to je bez diskuse,“ navazuje Zdeněk Kolman na situace z obou utkání.

Oba zápasy odchytal Vítek Vaněček, který momentálně chytá v prvoligových Benátkách nad Jizerou. „Se Švédskem nepodal úplně špatný výkon, ale mužstvo na druhou stranu zase nijak zvlášť ani nepodržel. Přesto dostal šanci i proti Švýcarům. Ti mu dali první branku už po 46 vteřinách hry. Naši poté otočili rychle na 2:1, ale ve 12. minutě dostal další gól. Ve druhé třetině dostal branku po 45 vteřinách hry na 2:3 a za dalších 44 vteřin inkasoval počtvrté. Přesto trenér Přerost nenašel odvahu ho vystřídat. Pro toho kluka to přeci muselo být dost frustrující, navíc za stavu 2:4 ve 22. minutě bylo ještě dost času s výsledkem něco udělat. V 35. minutě už to bylo 2:5, a bylo o výsledku rozhodnuto, Vaněček však zápas dochytal. V utkání se Švédskem dostal většinu gólů do horní poloviny branky, protože podle mého chodil příliš brzo do rozkleku. Něco podobného předvedl i v seniorské reprezentaci Pavel Francouz v utkání hrané v O2 areně se Švédskem v rámci Channel One Cupu 2014, kde inkasoval šest branek. Švýcaři zase mířili Vaněčkovi úspěšně mezi betony, protože se mu nedařilo včas sklapnout svoje betony,“ zhodnotil Kolman výkony gólmana Vaněčka.

„Naše hra v Kanadě zatím postrádá jakýkoliv koncept, působí to na mě, jako by hráči ani sami nevěděli, co mají hrát. To i podstatně mladší kluci, kteří hrají různé turnaje za Avantgard Hockey, mají předem stanovenou taktiku, kterou jim vštěpujeme a děláme všechno proto, aby jí dodržovali. Výsledky Avantgard týmu hovoří o tom, že to asi neděláme špatně. Pan Přerost má k dispozici elitní mládežnický výběr, který si sám sestavil, tak přeci není možné, aby ti kluci nevěděli, co mají hrát. I když zdaleka ne všichni hráči předvádějí optimální výkony. Zklamáním jsou pro mě zatím třeba výkony Davida Pastrňáka, který měl být jedním z lídrů týmů, ale podle mého názoru hraje hluboko pod své možnosti,“ doplnil ještě další postřehy k vystoupení českých mladíků na světovém šampionátu Kolman.