Domů
PDF Tisk Email
Sobota, 31 Leden 2015 07:30

  31.1. Bouřňák – další lyžařské středisko Krušných hor na Teplicku

Dalším lyžařským střediskem, které se nachází poblíž městeček Moldava, Nové Město a Mikulov je Bouřňák, jenž patří s 869 metry k nejvyšším vrcholům Krušných hor. Bouřňák je centrem sjezdového lyžování v této oblasti. Ideálním nástupním místem k vlekům je Mikulov, kde se nachází velké parkoviště, případně se dá jet nahoru na parkoviště v Novém Městě. Na Moldavu zase vede z Mostu železniční doprava.

Bouřňák nabízí celkem 6 sjezdovek lehké, střední, i těžké obtížnosti. Nejlehčí, ale zároveň i nejdelší sjezdovkou je s 2570 metry Turistická. Nejtěžší je naopak 700 metrů dlouhý Slalomový svah, který je spolu s Hrobskou sjezdovkou osvětlen. Z Mikulova vedou na Bouřňák dva vleky. Dvou kotva končí těsně pod vrcholem na Slalomovém svahu. Poma pokračuje ještě několik desítek metrů dál, blíž k ostatním sjezdovkám. Pro děti a úplné začátečníky je k dispozici kousek od parkoviště v Mikulově cvičný svah se dvěma vleky (Údolíčko). Jeden je 380m dlouhá Poma (tyč s talířkem mezi nohy), druhý vlek (Mikeska) je dlouhý 200m a je to lano s pevnými unášeči, o které se lyžař opírá nebo se za ně drží.

Pokud jste fanoušky běžeckého lyžování tak si v okolí Bouřňáku také přijdete na své. Sportovně zaměření běžkaři mohou využít lyžařského běžeckého stadionu u nádraží Nové Město, kde vedle závodních tratí najdou i zázemí s ohřívárnou, šatnou a občerstvením. V blízkosti jsou oblíbené okruhy 5 a 10 km. Jste li více turisté než závodníci, můžete se vydat po úsecích Krušnohorské magistrály, která vede přes celé pohoří Krušných hor a v jejímž okolí je mnoho tratí. Řada z nich je málo frekventovaná, takže uspokojí i srdce dobrodruha.

V okolí Mikulova se nachází skialpinistický areál, který má celkem 10 výstupových tras na vrcholy Bouřňák a Pramenáč. K sestupům slouží sjezdovky Sport Centra Bouřňák. Mezi oběma vrcholy se dá volně přecházet po běžkařské krušnohorské magistrále. Každý výstup je na začátku opatřen mapkou a z internetové stránky Skialpnadhrobem si můžete stáhnout trasu pro svoji navigaci. Výstupy na Bouřňák začínají na parkovišti v Mikulově, kde se nachází souhrnná mapa. V místní půjčovně lyží si můžete zapůjčit kompletní skialpinistickou výbavu a je zde k dispozici leták s výstupovými trasami a mapkou celého areálu. Výstupová trasa "Stará" je naučná. Najdete na ní 5 výukových cedulí a další 2 v přilehlém laviništi.

Pokud se chystáte, na Bouřňák k více dennímu pobytu, můžete využít i celou řadu ubytovacích zařízení. V Mikulově to je Horská chata Cepín a pension Mikuláška. Na Moldavě potom hotely Bouřňák a Santén, případně Osecká chata. Další ubytovací možnosti máte v o něco více vzdáleném Oseku, případně v Teplicích.

 

AVANTGARD SPORT TV


Copyrights by Avantgardsport 2000 s.r.o.     Designed by BouŘe